Ovsené vločky a ich priaznivé účinky na organizmus
V minulosti boli ovsené vločky základom jedálnička chudobných, ktoré kombinovali s rôznymi obilninami a strukovinami. Dnes sa ovsené vločky stali hviezdou sociálnych sietí v rôznych farebných a chutných prevedeniach. Aj keď sa dajú pripraviť na mnoho spôsobov, stále sa nájdu ich odporcovia, ktorí neodmietajú iba ich konzumáciu, ale aj priaznivé účinky na ľudský organizmus.
Hlavným zdrojom všetkých výhod ovsených vločiek je rozpustná vláknina: Betaglukán. Keďže je rozpustná vo vode, dokáže v tenkom čreve vstrebať tekutiny, a tým prispieť k zvýšeniu viskozity. To spôsobí predĺženie trávenia, vďaka čomu sa hladina cukru v krvi pomalšie zvyšuje. Pomalší narast glukózy nám zabezpečí dlhší pocit sýtosti. Zvyšovaním viskozity sa betaglukán takziež postará o zdravú hladinu cholesterolu bez použitia liekov. V hrubom čreve preberá funkciu probiotík, čím zlepšuje trávenie. Samotný betaglukán výrazne ovplyvňuje imunitný systém a pomáha v boji proti infekciám. Na druhej strane, nedostatok rozpustnej vlákniny nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie celého organizmu.
Aby sme skutočne pocítili pozitívny vplyv ovsených vločiek, musíme ich konzumovať pravidelne a dlhodobo. Ak to zvládneme dodržať, prinesie nám to tieto výhody:
1. Správna činnosť čriev - betaglukán účinkuje ako prevencia proti zápche;
2. Znížený LDL cholesterol - konzumácia vločiek priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu o 10-15%;
3. Krvný tlak - zabezpečujú zníženie krvného tlaku a zároveň pôsobia ako prevencia ochorení srdca;
4. Antioxidanty - vysoký podiel antioxidantov pomáha znížiť krvný tlak, rozširuje cievy, čím uľahčuje prietok krvi. Antioxidanty chránia organizmus pred voľnými radikálmi, predčasným starnutím a rakovinou;
5. Ovsený "sliz" - pôsobi priaznivo na sliznicu čriev, žalúdka a dvanástnika, pri hemeroidoch, vredoch a poruchách trávenia;
6. Sedatívum - vločky upokojujú pri prepracovaní a stresoch, liečia neurózy a nervové slabosti;
7. Metabolizmus - vďaka vysokému obsahu minerálov, stopkových prvkov a vitamínov ho ovos dokáže bez problémov naštartovať.
"BEZ LEPKU"
Prírodzenou súčasťou obilnín je lepok, výnimkou nie je ani ovos. Lepok v ovse je však v inej forme ako ten klasický, a tým je vhodný pre väčšinu celiatikov. Vďaka tomu sú vločky prirodzene bezlepkovou potravinou. Problém však nastáva pri ich spracovaní, kedy sa ovos spracováva na miestach ako aj bežné obilniny, napr. pšenica, raž, jačmeň a pod. Preto je potrebné vyhľadávať vločky s označeným BEZ LEPKU, ktoré boli spracované v špecializovaných továrňach bez rizika stretu s lepkovými obilninami.
Hrozba Fytín
Všetko má svoje výhody aj nevýhody, rovnako to je aj v prípade ovsených vločiek. Čím viac sú opracované, tým menej betaglukénu obsahujú. Skutočnú hrozbu v tejto mega zdravej potravine predstavuje fytín, ktorý obsahujú surové vločky. Fytínu sa nevyhnete ani použitím iného druhu vločiek, rovnako je súčasťou aj špaldových a pohánkových. Táto toxická látka môže vo väčšom množstve spôsobiť zdravotné komplikácie, špeciálne tráviaceho traktu. Problémom s fytínom môžeme predísť, ak vločky pred konzumáciou necháme čiastočne naklíčiť alebo napučať. Najideálnejšie je zaliať ich v miske vodou, ktoré ju cez noc vpijú. Po pridaní orieškov, medu, prípadne ovocia vykúzlite chutné a navyše zdravé raňajky. Ďalším spôsobom ako predísť problémom s fytínom je tepelné spracovanie vločiek, napr. pri varení ovsenej kaše.