7 tipov pri práci so želatínou Liana
Želatína je zdrojom kolagénu, tzv. "elixíru mladosti", ktorý obnovuje a zabezpečuje dobrý stav kože, vlasov, zubov, šliach, kĺbových chrupaviek, ciev a všetkých väzivových tkanív. V detstve a v období dospievania je nevyhnutný pre tvorbu kostí, pretože vytvára sieť na ukladanie vápnika a v dospelosti zase chráni kĺby pred artrózou. Slúži nielen na ochranu kĺbových chrupaviek a väzív pred predčasným opotrebovaním, ale aj na ich regeneráciu a obnovu.
ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ A DOBRÉ RADY PRI PRÁCI SO ŽELATÍNOU LIANA
Želatínu číru Liana / Želatínu a stužovač 2 v 1 Liana môžeme rozpustiť 2 spôsobmi:
1, potrebné množstvo želatíny vysypeme do tekutiny a necháme 20 minút napučať. Napučanú želatínu zahrejeme do rozpustenia kryštálikov. Tento spôsob je vhodnejší pri práci s mliekom, pretože je hustejšie ako voda a aby nevznikli hrudky.
2, potrebné množstvo želatíny vysypeme do horúcej tekutiny a miešame do rozpustenia kryštálikov. Tento spôsob je vhodnejší pri práci s vodou, hlavne kvôli rýchlejšej príprave.
Dobrý tip 1:
V prvej fáze želatína tuhne dlho, viac ako hodinu aj keď je na chladnom mieste. Po tejto fáze tuhne zase veľmi rýchlo. Želatína tuhne skôr ak je v nižšej širokej nádobe ako vo vyššej a úzkej nádobe.
Dobrý tip 2:
Ak počas prípravy tekutá zmes želatíny / stužovača príliš stuhne alebo sa nerozpustia všetky kryštáliky alebo sa vytvoria hrudky, odporúčame 10-20 sekúnd zahriať v mikrovlnnej rúre a znova premiešať až do rozpustenia. Nesmie sa variť!
Dobrý tip 3:
Ak chceme želatínu / stužovač jemnejšiu, penovitejšiu pri rozpúšťaní kryštálikov vo vode / mlieku ju prešľaháme šľahačom cca 3 minúty na vyšších otáčkach a vtedy sa krásne napení. Ďalej použijeme podľa receptu do jogurtu, šľahačky, smotany, rozmixovaného ovocia ...
Dobrý tip 4:
Ak chceme želatínový dezert zjesť ešte v ten istý deň použijeme o trochu menšie množstvo vody a skôr nám stuhne.
Dobrý tip 5:
Tuhnutie želatíny skrátime v každej fáze, ak ju vložíme do chladničky a ešte viac urýchlime, ak ju vložíme na začiatku chladnutia na 10-15 minút do mrazničky. Pozor! Nesmie sa zmraziť, len nechať vychladnúť.
Dobrý tip 6:
Želatínu nikdy nelejeme priamo na korpus, pretože by ňou nasiakol. Korpus najprv potrieme hrubou vrstvou džemu alebo plnky a pomaly lyžicou nalievame želatínu, keď už začína jemne rôsolovatieť.
Dobrý tip 7:
Ak pripravujeme dezert zložený z viacerých vrstiev želatíny alebo stužovača, každú vrstvu necháme dobre stuhnúť a ďalšiu vrstvu nalievame pomaly a dobre vychladnutú.
Odporúčanie odborníkov
1 KL práškovej želatíny denne zamiešať napr. do jogurtu alebo mlieka, vody a vypiť. Pri problémoch zakrátko pocítime úľavu alebo sa prevenciou týmto problémom vyvarujeme.
Ďalšie recepty zo želatíny čírej Liana nájdete na našej stránke www.liana.sk